Ерделі Адальберт Михайлович

1891 - 1955

Адальберт Михайлович Ерделі (прізвище батька Гриць) народився 25 травня 1891 року в селі Загаття, Закарпатської області в багатодітній родині сільського вчителя. З огляду на тодішню політику угорського уряду, сім'я була змушена взяти прізвище Ерделі, щоб дати дітям можливість вчитися в місцевих навчальних закладах. Початкову освіту майбутній майстер отримав в Мукачівській гімназії, після чого продовжив навчання в учительській гімназії міста Сигот і Угорському королівському інституті.

У 1911 - 1915 роках він навчався в Будапештській академії мистецтв, де викладачами за спеціальністю були такі відомі і впізнавані в художньому світі фігури, як: І.Ревес, К.Ференці, А. Іванов-Грюнвальд, Т.Земплені. Після закінчення академії Ерделі повернувся в Мукачево, де займався педагогічною діяльністю в місцевих навчальних закладах. Однак, не задовольнившись викладацькою роботою, прагнучи до глибоких знань і розширення власного художнього досвіду, Ерделі в 1922 році поїхав до Мюнхена. Тут він захоплююче вивчав скарби Пінакотеки і Дрезденської галереї, кращі досягнення мюнхенської школи. Одночасно з цим працював в студії Франке, виконуючи портрети відомих особистостей Мюнхена.

У 1923 році за допомогою головного редактора однієї з баварських газет він організував виставку своїх творів у одному з найбільших виставкових центрів Європи - "Скляному палаці". Ця подія принесло Ерделі широке визнання і зробило відомим художником-портретистом. Через чотири роки Ерделі знову повернувся на Закарпаття, багато працював і подорожував, експонувався на багатьох престижних і міжнародних виставках.

У 1927 році він разом зі своїм другом Йосипом Бокшаєм заснував Публічну школу живопису, яка згодом стане основою "Закарпатської школи живопису".

У 1929 році Адальберт Ерделі поїхав на південь Франції, де плідно працював у художній колонії Гаржілес. У Парижі він познайомився з новітніми колористическими і пластичними досягненнями французьких художників. Про ці часи майстер говорив: "У кожній країні мистецтво має свої течії та представників (художників), які ведуть за собою нове покоління. У Парижі такими представниками є: фігуративного перебільшення - ван Донген; розмаху - Вламінк; вібруючого колориту - Дюфи; ніжно блідих блисків сірості - Утрилло; синтетичного рівноваги сіро-бурих тонів - Модільяні; сили ліній - Фудзита, і типового нового класицизму - Дерен ".

У 1930 році в Парижі пройшла виставка художників, які працювали в Гаржілесі. Найпомітнішими творами були названі картини Ерделі, в наступному році успішно виставлені в Брюсселі.

Доля художника, який в тривожні роки перед Другою світовою війною міг залишитися за кордоном, але все ж повернувся на батьківщину, в подальшому склалася трагічно. За часів угорської окупації закарпатських земель його мистецтво в нових політичних умовах стало неактуальним. Чи не принесло бажаних змін і входження краю до складу Радянського Союзу. Після декількох років більш-менш вільного розвитку в кінці 1940-х років. тоталітарна система почала активний наступ на "чисте" мистецтво.

21 березня 1949 року на зборах інтелігенції Ерделі звинуватили в "формалізм" і "буржуазному естетизм", через які він нібито намагався поширювати буржуазну культуру. Після цього його поступово усунули від всіх посад, а потім і зовсім відправили на пенсію.

Видатного художника, який своїми картинами підкорив Мюнхен, Париж, Брюссель, Прагу відтіснили на задвірки тодішнього "передового" мистецтва, принизили і забули. Помер Ерделі у віці 64 років (19 вересня 1955 року), так і не реалізувавши повною мірою реалізувати свій величезний потенціал.

Серед його учнів є такі відомі художники як - А. Коцка, А. Борецький, Є. Контратович, С. Шолтес, Е. Кремницьку і інші.

З 25 травня по 25 червня 2011 року і з 20 вересня по 20 жовтня 2018 року в галереї НЮ АРТ відбулися персональні виставки Адальберта Ерделі.

Були випущені альбоми: Адальберт Ерделі. Твори Із приватних збірок: каталог виставки. Київський музей російського мистецтва / упоряд. Білоусов М.П., ​​Вакуленко Ю.Є. - Київ, 2006. - 51 с.

Адальберт Ерделі. Скляний палац серед солом'яних дахів / склад. Марценюк С. - Київ: ТОВ Галерея НЮ АРТ, 2011. - 112 с.

Картини автора